Izabela Kopeć

Życie w stylu CROSSOVER

Życie crossover to życie na skrzyżowaniu kultur. Od lat łączę różne gatunki muzyki z głosem operowym i zapraszam do współpracy muzyków z różnych światów. W chaosie poszukiwań dyscyplinuje mnie Bach. A was? Bloguję dla ludzi, którzy lubią mieć własne zdanie i iść zawsze własną drogą. Piszę o kulturze i popkulturze. Znajdziecie mnie na: www.izabelakopec.eu

Ja uwielbiam ją, ona tu jest... Filharmonia Wiedeńska z Koncertem Noworocznym

Po muzycznej chałwie imprez sylwestrowych, nadziewanych disco polo i innymi popularnymi gatunkami, w końcu prawdziwe danie: Koncert Noworoczny filharmoników wiedeńskich. Całe szczęście, że od lat 1 stycznia transmitowany jest przez TVP2. Komentuje go pięknie Bogusław Kaczyński. Wspaniała muzyczna uczta i prawdziwe święto.

Złota Sala
Złota Sala www.nto.pl
Piszę te słowa o 12, tuż przed rozpoczęciem koncertu. W tym roku po raz kolejny już poprowadzi go Franz Welser-Möst, dyrektor muzyczny Opery Wiedeńskiej, wcześniej między innymi dyrygent London Phillharmonic Orchestra.

W programie przede wszystkim utwory rodziny Straussów - ojca i syna Johannów oraz Josefa (tego, który ukończył politechnikę, ale ostatecznie został kompozytorem) oraz ich przyjaciół, między innymi Josepha Lannera - jednego z ciekawych wiedeńskich kompozytorów zreformowanych walców. Ponadto Wagner, którego nie mogłoby zabraknąć! W tym roku między innymi wstęp do jego opery "Lohengrin" (napisanej w 1850 roku). Do tego mało w Polsce znany Joseph Hellmesberger, pseudonim "Pepi", wywodzący się także z wielkiego rodu muzyków i kompozytorów wiedeńskich. Usłyszymy jego "Polkę". No i Verdi, którego 200 rocznicę urodzin obchodzić będziemy właśnie w 2013 roku. Verdi, genialny włoski kompozytor, pochodzący z rodziny kupieckiej. Komponował wspaniałe opery, pełne ciekawych niesfornych ludowych wątków. Dziś fragment jego "Don Carlosa".

Nie będę tej muzyki opisywać. Nie jestem krytykiem. Najlepiej zamknąć oczy, słuchać i przywracać życiu cudowną równowagę, poczucie proporcji, piękna... Albo nie - nie zamykajcie oczu! Warto popatrzeć na piękne wnętrza Złotej Sali Wiedeńskiego Towarzystwa Muzycznego, w której wybrzmiewają te dźwięki.

Podobno Koncert Noworoczny transmituje aż 70 telewizji świata. Ale żadna transmisja nie wywoła wrażeń, które można odnieść wysłuchując koncertu na żywo.

Choć wydaje się to mało realne, każdy może pojechać do Wiednia na ten koncert. W istocie jest ich trochę więcej niż ten jeden - 1 stycznia. Ponieważ zainteresowanie jest bardzo duże, po bilety nie stoi się w kolejce, a losuje w Internecie już na rok przed wydarzeniem. I właśnie jutro - 2 stycznia - na stronie Filharmoniii Wiedeńskiej będzie można wypełnić formularz uprawniający do losowania.

Formularz do losowania biletów na rok 2014 znajduje się tu: Bilety na Koncert Noworoczny 2014

Ceny - od 30 do 1000 euro.

Wspomnienia - bezcenne!

Polecam!

Życzę wszystkim, żeby rok 2013 był dla Was taki właśnie jak Koncert Noworoczny:pełen harmonii i piękna.
ZOBACZ TAKŻE:
WIĘCEJ NA TEMAT:
Muzyka

PROMOWANE

 • Dwa widoki

  Homo malcontentus i Homo optymictus czytaj więcej

 • Wychowaliśmy takie pokolenie mężczyzn

  Wsiadłam kilka dni temu do pociągu. - Przepraszam pana, czy mógłby pan pomóc mi włożyć walizkę na półkę? Walizeczka mała na jeden dzień, ale jednak, dla mnie i wysoko i stoi obok mężczyzna... - Nie. Mam chory kręgosłup. Ani przepraszam, ani pani wybaczy… Nic. Wcześniej włożył swoją wielką walizę bez wysiłku. Wstała obok siedząca pani i powiedziała:- Pomogę pani. Wzięła moją walizkę zanim zdążyłam zaprotestować i wrzuciła na górną półkę. czytaj więcej

 • Nie wrzucajcie mnie do jednego worka!

  Długo zbierałem się do tego wpisu. Wolałem jednak poczekać i sprawdzić, jak rozwinie się sytuacja. Od kilku dni obserwuję spektakl pod tytułem „strajk matek dzieci/osób niepełnosprawnych w Sejmie”, na którym korzystają wyłącznie politycy. Wbrew słowom organizatorów, nie pomaga on społeczności ludzi chorych, a wręcz im szkodzi. Nie chcę być – a z tego co wiem, moi znajomi również – wrzucany do jednego worka z obywatelami okupującymi Wiejską. czytaj więcej

 • Prawdziwy. Prawdziwszy. Trup

  W PWN-owskim podręczniku dla ośmiolatków znalazłam wierszyk: „Katechizm polskiego dziecka”: Kto Ty jesteś? Polak mały (...) Coś jej winien? Oddać życie. I tak dalej …. Wierszydło zostało napisane około roku 1900 przez Władysława Bełzę. Drugorzędnego poetę, mocno na wyrost nazywanego piewcą polskości. Naiwny, drażniący ucho tekścik od ponad stu lat jest narzędziem indoktrynacji i prania małych mózgów. Bo, jak inaczej nazwać (w XXI wieku) przekonywanie, że ośmioletnie dziecko rośnie po to, by oddać życie za kawałek ziemi? czytaj więcej